Brak ubezpieczenia OC konsekwencje prawne i finansowe !

Zdążają się klienci ,którzy pytają po co wykupywać OC komunikacyjne na każdy pojazd, przecież na raz jeżdżę tylko jednym. W Polsce przepisy stanowią jasno ,każdy pojazd ma mieć wykupione ubezpieczenie OC z małym wyjątkiem ,który dotyczy pojazdów zabytkowych ale na tym nie będę się skupiał. Jakie grożą nam konsekwencje prawne i finansowe za brak OC komunikacyjnego.

Czemu muszę mieć polisę OC ?

Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, w Polsce nie można jeździć samochodem, motorem czy ciężarówką bez tablic rejestracyjnych – wszystkie pojazdy muszą mieć polisę OC. Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).

Konsekwencje finansowe za brak polisy  UFG

ufgNa wstępie UFG jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, prowadzi on bazę danych wszystkich ubezpieczonych pojazdów na terenie RP informacje ma przede wszystkim od wszystkich firm ubezpieczeniowych i wydziałów komunikacyjnych

kary za brak oc

Konsekwencje finansowe i prawne za brak ubezpieczenia ile to może kosztować ?

Jeżeli chodzi o kary za brak OC napisałem o nich powyżej, ale jeżeli tylko kara nas dotyczy to i tak można powiedzieć ,że możemy się cieszyć .Wykupujemy polisę OC płacimy kare do UFG i po problemie.

Najgorsza sytuacja będzie mieć miejsce kiedy spowodujemy kolizje bądź wypadek nie mając ważnej polisy. Odpowiadamy za takie zdarzenie całym swoim majątkiem należne odszkodowanie wypłaci UFG poszkodowanemu/nym ale sprawcy wystawi rachunek CZY WIESZ ŻE

na dzień dzisiejszy polisy OC sumy gwarancyjne na jedno zdarzenie w przypadku szkód na mieniu  1 000 000 euro w przypadku szkód na osobie 5 000 000 euro na takie sumy opiewa polisa i do takich kwot może być wypłacone odszkodowanie stać Cię na to żeby wyrządzić komuś szkodę i nie mieć polisy ?

Gdzie sprawdzić czy mam ważną polisę ubezpieczenia ?

Najprościej na dokumencie wystawionym przez TU czyli na polisie jakie są okresy ochrony w innym wypadku należy dzwonić do TU w ,którym wykupiliśmy ostatnia polisę na dany pojazd. Ostatnia bardzo przydatna opcja znajduje się na stronie  ufg.pl  sprawdź  OC dla pojazdu złóż zapytanie zrobić można to w kilkanaście sekund i dostaniemy informację czy na chwilę obecną dany pojazd ma ważne ubezpieczenie i w jakim TU.

Konsekwencje braku dokumentu polisy przy sobie w momencie kontroli policji i innych uprawnionych służb

Na nasze szczęście jeżeli mamy ważna polisę a po prostu zapomnieliśmy jej wziąć ze sobą policja i inne uprawnione służby mają na dzień dzisiejszy  możliwość zweryfikować elektronicznie ważność naszej polisy , w momencie potwierdzenia ważności polisy obciążą nas jedynie mandatem w wysokości 50 złotych za

¯urawica (Podkarpacie), 06.04.2012. Funkcjonariusze policji nadzoruj¹ ruch na drodze krajowej nr 77 w ¯urawicy, 6 bm. W ca³ym kraju rozpoczê³a siê policyjna akcja "Bezpieczny weekend - Wielkanoc 2012". (dd/cat) PAP/Darek Delmanowiczbrak dokumentu w momencie kontroli. Czemu napisałem na szczęście bo jeszcze kilka lat temu w takiej sytuacji policja wzywała lawetę nasz pojazd lądował na parkingu policyjnym i koszt naszego zapominalstwa szybko dochodził do kilkuset złotych i więcej+ wniosek do UFG celem weryfikacji posiadania ważnej polisy.

Nigdy nie miałem szkody policja jakoś mnie nie kontroluje jak mnie znajdą i sprawdzą, że nie mam OC ?

Tutaj obrazowa odpowiedz  zaczerpniętą ze źródła czyli ufg.pl

„Już ponad jedna trzecia kierowców bez polisy OC, wykrywana jest dzięki wirtualnym kontrolom, o których właściciele pojazdów nawet nie wiedzą że się odbyły. Liczba ujawnionych w ten sposób nieubezpieczonych – wzrosła, w ostatnich trzech latach, o ponad 50 proc. – wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o efektywności kontroli komunikacyjnego OC. Dotychczas brak polisy OC najczęściej wykrywany był przez policję, podczas rutynowych kontroli drogowych. Obecnie już tylko 33 procent przychodów z sankcji za brak tego ubezpieczenia pochodzi z kontroli policji, a ponad 45 procent – z wewnętrznych kontroli UFG; reszta zaś to konsekwencja informacji m.in. z wydziałów komunikacji. Fundusz, w swoich wewnętrznych kontrolach, ustala czy właściciel pojazdu ma ważne OC – głównie poprzez analizę danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych (OI UFG). – Typowanie przez nas nieubezpieczonych jest coraz bardziej efektywne i już osiem na dziesięć spraw z wewnętrznych kontroli UFG jest trafnych, co oznacza, że właściciel pojazdu faktycznie nie ma OC – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. „

Podsumowując ,każdy pojazd ma mieć polisę chroni to poszkodowanych ale i was przed konsekwencjami i ,które mogą zrujnować finansowo.  

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem