JAK SIĘ DOBRZE UBEZPIECZYĆ

Ubezpieczenia są dla Wszystkich

OC w życiu prywatnym dla DZIECKA/Ciebie i całej rodziny, po co mi To ??

 

Większość Polaków kojarzy OC z ubezpieczeniem komunikacyjnym, które jest obligatoryjne dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tymczasem polisa OC bardzo przydaje się w życiu codziennym. Co prawda, nie uchroni przed przykrymi wypadkami, ale zminimalizuje ich skutki finansowe, często bardzo dotkliwe.

 

Spis treścioc1

 • Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym trochę prawa i teorii
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym –same zalety
 • Kilka ważnych aspektów OC w życiu prywatnym
 • Ile to kosztuje i na co zwrócić uwagę przy zawarciu polisy

 

 

Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym  

 

Zgodnie z art. 415 k.c. kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Przepis ten normuje podstawową zasadę odpowiedzialności opartej na winie sprawcy szkody. Za szkodę odpowiada osoba, której zawinione zachowanie jest źródłem powstania tej szkody, przy czym zdarzeniem sprawczym w rozumieniu w/w przepisu jest zarówno działanie jak i zaniechanie w sytuacji gdy wiąże się z ciążącym na sprawcy obowiązkiem czynnego działania i niewykonania tego obowiązku. Jednocześnie czyn sprawcy pociągający za sobą odpowiedzialność cywilną musi wykazywać pewne cechy niewłaściwości postępowania odnoszące się do strony przedmiotowej, określane mianem bezprawności czynu oraz do strony podmiotowej, określanej pojęciem winy w znaczeniu subiektywnym.”

 

Niedoceniana jest opcja ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, która podobnie jak obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych, pokrywa koszty szkód wyrządzonych osobie trzeciej lub jego/jej rzeczy. Najczęściej z OC w życiu prywatnym korzystamy w momencie zalania mieszkania sąsiada ale polisa OC w zalżności od zakresu może zadziałać również  w razie potrącenia kogoś rowerem lub na stoku narciarskim, uszkodzeń w pokoju hotelowym czy autokarze, wybiciu okna piłką, strącenia TV  w sklepie lub zarysowania eksponatu w muzeum i wiele innych…

 

Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym-same zalety

 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na każdą kieszeń i dla każdego . Sytuacje, w
których ubezpieczony lub osoby za które odpowiada, mogą spowodować szkody potrafią być przyczyną wielu konfliktów i dotkliwych konsekwencji finansowych.Co daje polisa, możemy liczyć na naprawdę  szeroki zakres ,który uchroni nas między innymi od….

 

 • wyrządzenie szkód przez dziecko np. wybicie szyby, nieumyślne wybicie zębów bądź uszkodzenie okularów w trakcie zajęć szkolnych i pozaszkolnych rówieśnikowi

 

 • spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną

 

 • potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta

 

 • wyrządzenie szkody w związku z używaniem sprzętu pływającego np. kajaka, łódki czy żaglówki wypożyczonej w czasie urlopu.

 

 • Pogryzienie osoby trzeciej przez naszego psa, bądź wybiegnięcie psa na jezdnie i spowodowania kolizji

 

 • Oraz wiele  innych sytuacji Życia codziennego

 

Kilka ważnych aspektów OC w życiu prywatnym

 

  • Nasz ubezpieczyciel zawsze zbada czy ponosimy winę za dane zdarzenie, polisa OC w życiu prywatnym działa na zasadzie winy kto wyrządził drugiemu szkodę jest zobligowany do jej naprawienia ale tylko jeżeli ponosi winę za dane zdarzenie

np. Dziecko zrzuciło TV w sklepie ,pytanie czy telewizor był należycie zabezpieczony i co więcej czy brak należytego zabezpieczenia nie powoduje Odpowiedzialności Cywilnej sklepu w stosunku do naszego dziecka bo upadając TV mógł zranić naszą pociechę lub spowodować jego uraz psychiczny

  • Wiele ludzi przecenia samych siebie i swoje możliwości finansowe ,po co Mi polisa jak komuś coś uszkodzę to zapłacę…

 

np. klient mieszka na 8 piętrze zalał 6 mieszkań w dół oszacowane koszty szkód 100 000 złotych idźmy dalej klientka mieszka na 2 piętrze robiąc porządki na balkonie zrzuciła doniczkę na dach stojącego pod blokiem BMW z 2014 r serii 5 o wartości 300 000 zł koszt naprawy 40 000 złotych przykłady mógłbym mnożyć ale skoro dalej czytasz za co jestem CI WDZIĘCZNY zaczynasz rozumieć co zabezpiecza polisa.

  • Szkody wyrządzone nam przez nasze dzieci bądź osoby za ,które ponosimy odpowiedzialność nie będą wypłacone z polisy OC w Życiu Prywatnym

 

np. Wasza pociecha pomalowała Twoje auto lub uszkodziła komputer zlewając go sokiem za to nie otrzymasz odszkodowania z polisy OC w życiu prywatnym ,gdyby to było dziecko sąsiadów owszem takie odszkodowanie się należy.

 

Ile to kosztuje i na co zwrócić uwagę przy zawarciu polisy

 

 • Jaki mamy zakres polisy czy polisa obejmuje tylko nasze mieszkanie lub dom, cz1653273-pieniadze-657-323y też czynności życia prywatnego na terenie całej RP lub innych krajów
 • Ile osób jest objętych ochroną z polisy
 • Czy nasze zwierzęta domowe również są objęte ochroną
 • Czy polisa ma jakiekolwiek udziały własne tzw. franszyzy
 • Czy jest kwota od której zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela podpowiem powinno być od 1 złotówki

 

Na koniec ile to wszytko może kosztować , jak rynek szeroki tyle mamy ofert ale Odpowiedzialność Cywilna w życiu prywatnym ,może już jako rozszerzenie polisy ubezpieczenia naszej nieruchomości kosztować od 30 złotych na 100 000 złotych na rok.

 

Średnie stawki rynkowe to od 60 do 200 złotych na rok czy to dużo ?? Wydaje mi się ,że naprawdę nie wiele ale oceńcie to sami :)

 

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem

O Autorze 

Zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami

5 komentarzy

 1. 20 listopada 2015 by zainteresowany

  Odpowiedzialność Cywilna to bardzo szeroki temat fajnie ,że ktoś porusza te kwestie oby tak dalej .

 2. 12 czerwca 2018 by basia

  ” Wiele ludzi przecenia samych siebie i swoje możliwości finansowe” bardzo trafione słowa!

 3. 16 marca 2019 by Bogdan

  Mam pytanie – moja córka ma 9 lat i jeżeli chcę zabezpieczyć się przed szkodami zrobionymi przez nią to mam wykupic ubezpieczenie na nią czy na siebie ?

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Przepraszam ale nie miałem mozliwości odpowiedzieć wcześniej sprawy osobiste,

   Jeszcze raz przepraszam….

   Jeżeli chodzi o pytanie w Polskim kodeksie cywilnym, który zaznaczam jest ważniejszy niż prawo ubezpieczeiowe jest zapisane ,że dzicom maloletnim do ukończenia 13 roku życia nie można przypisać winy.

   Co to zanczy ,znaczy to tyle ,że za dziecko winę ponosi rodzic u różnych ubezpieczycieli konstrukcje polis są odmienne . Pamietajcie zawsze należy pytać agenta/multiagenta jak konkretna firma ubezpieczeniowa podchodzi do tej kwestii np . Allianz w produkcie Bezpieczny Dom lub Bezpieczyn dom plus wymaga deklaracj ilości dzieci jednak w produkcie MÓJ DOM juz takiego pytania nie ma i dzieci są objęte ochroną dlatego pytajcie a jak coś jest nie zapisane to niech agent lub multiagent dopisze to ręcznie i potwierdzi aneksem do polisy lub wskaże punkty w owu polisy dla konkretnego przypadku.

   PAMIETAJCIE PROSZĘ TO KLIENT WYBIERA (CZYLI TY ) NIE AGENT,TO KLIENT PŁACI NATOMIAST POŚREDNIK MA POMÓC I DORADZIĆ. JAK AGENT/POŚREDNIK/MULTIAGENT NIE WIE TO ZMIŃ GO zanim cokolwiek podpiszesz….!!!

 4. 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

  Sumy gwarancyje z polisy OC komunikacyjnego pojazdu są ustalane przez Rade Europejską i sa takie same dla wszystkich krajów członkowskich. Natomiast jeżeli chodzi o kulture ubezpieczeniową i odszkodowawczą to faktycznie mamy bardzo duże rozbieżności EU a PL… Kwestia sumy ubezpieczenia z polisy OC w życiu prywatnym i składki wynika też z tego ,że w zachodniej Europie wszyscy wykupują polisy OC w życiu prywatnym.Natomiast w Polsce co piąta lub 6 osoba więc ubezpieczyciel ma określona stawkę dla niższej sumy ubezpieczenia ze względu na potencjalne ryzyko ubezpieczeniowe i skale biznesu. Pamiętacje proszę ,że ubezpieczyciel chce zarobić na ubezpieczeniach a to efekt skali im więcej klientów tym niższe składki i lepsze warunki. Jednak przyznaję rację autrowi komentarza , ze polisy w PL są droższe i na gorszych warunkach niż w reszcie państw EU ale jak już wspomniałem wynika to z % ubezpieczonych niestety :/

Odpowiedz