Co wpływa na składkę ubezpieczenia OC ? 10 czynników…..

Każdy kto posiada samochód co roku musi wykupić obowiązkową polisę OC Odpowiedzialności Cywilnej. Niestety jest tak ,że co roku zastanawiamy się dlaczego jest drożej zapraszam do małej lektury skąd biorą się parametry wyceny naszej polisy….

 

Spis treści:

  1. 10 czynników wpływających na cenę polisy OC
  2. Skąd biorą się różnice w cenach polis
  3. Czy warto szukać tańszej polisy OC ?
  4. Podsumowanie

 

10 czynników wpływających na cenę polisy OC

1 ) Rodzaj właściciela   

osoba fizyczna czy firma- TU inaczej wyliczają składki dla osób fizycznych i dla firm, w firmie jest domniemanie ,że różne osoby będą jeździły jednym autom co może zwiększać prawdopodobieństwo szkody, oraz mniejsze dbanie kierowcy o samochód służbowy.

2) Wiek właściciela i współwłaścicieli samochodu

Tutaj sprawa ma się tak młodzi kierowcy oraz wiekowi kierowcy mają systemowo zaczytane specjalne taryfy oczywiście wyższe, co do zasady można przyjąć brak obostrzeń w składce dotyczy klientów od 29 roku życia do 60 roku życia, nie bez znaczenia też jest staż posiadania prawo jazdy !

3) Miasto a dokładniej kod pocztowy gdzie auto jest zarejestrowane

TU wyliczają składkę na podstawie miejsca zarejestrowania samochodu są regiony w Polsce bardziej szkodowe i tam siłą rzeczy jest drożej ,dochodzi czasem do pewnych paradoksów ,że w jednym mieście takie same samochody ale zarejestrowane na różnych kodach pocztowych będą miały różne składki i to w tym samym TU.

4) Rodzaj pojazdu : motocykl,specjalny osobowy ciężarowy 

Nie bez znaczenia jest rodzaj pojazdu inaczej taryfikuje się samochody osobowe, ciężarowe motocykle ma to na celu zdywersyfikowanie poziomów składek i tak polisę motocykla kupimy już od około 100 zł na rok za osobowy samochód zapłacimy od około 430 zł w górę a auta ciężarowe od około 800 zł w górę.

5) Charakter używania pojazdugrafika ile mam ziżki !!!

Charakter użytkowania pojazdu ma ogromne znaczenie dla ceny POLISY:

czy tylko używamy auto do celów prywatnych czy też wykorzystujemy go jako taxi ,wynajmujemy za opłatą, przewozimy osoby za opłatą ,wyścigi samochodowe ,jazdy próbne, nauka jazdy,transport towarów niebezpiecznych, kurier ,pojazd zastępczy .

Nie muszę chyba nikogo uświadamiać ,że za charakter użytkowania pojazdy TU stosują zwyżki od 50% do nawet 300% składki .

Co się stanie jak zataimy taki fakt przy szkodzie TU zrekalkuluje naszą składkę i może uznać nas udział w szkodzie co będzie skutkowało dopłatą z naszej strony do wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu !!

6) Marka pojazdu

Kolejny czynnik wpływający na cenę polisy to Marka naszego samochodu, co ma Marka do ceny już tłumacze bardziej popularne marki i modele to znaczy więcej potencjalnych klientów na rynku więc łagodniejsza cena ale kij ma dwa końce i tak np popularna marka BMW ze względu na swoją niesławną historię a tak naprawdę ludzi ,którzy prowadzą te samochody ma wyższe stawki niż np. AUDI ,FIAT, RENAULT etc…

7) Model samochodu

Model to już trochę zakrawa na lekkie szaleństwo jednak TU prowadzą statystyki bo na nich opiera się w dużej mierze wyliczanie składki dochodzi do wniosku ,że niektóre modele samochodów dużo częściej biorą udział w wypadkach niż inne skąd to się bierze nie pytajcie STATYSTYKA TABELA i mamy wynik od cała historia.

8) Pojemność silnika samochodu

Co do zasady samochody z wyższą pojemnością zawsze są taryfikowane drożej niż te z niższą. Czy samochód z dużym silnikiem może wyrządzić większą szkodę niż wolniejszy ?? Nie ma tutaj reguły ,która by to potwierdzała ale część z was na pewno Pamięta jak kiedyś TU reklamowały swoje oferty była tabelka Marek pojazdów I pojemności , były podane przedziały składkowe wszystko ładnie i czytelnie. Dzisiaj jak widzicie jest o wiele wiele więcej czynników,które wpływają na składkę.

9) Historia szkód UFG

Każdy kto wykupuje polisę jest następnie zgłaszany do UFG Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki temu TU mają dostęp do historii klienta jak długo się ubezpiecza czy był sprawcą szkód czy też czy często ma „pecha” i jest poszkodowanym w wyniku kolizji . W ten sposób TU przyznają zniżki ,kiedyś można było zdobyć 60% zniżki ale trwało to 11 LAT dzis TU co do zasady weryfikują od 3 do 6 ostatnich lat i na tej podstawie przyznają nawet 70% zniżki w składce.

Plusem tego ,że TU ma wgląd w naszą historię UFG jest to ,że nie trzeba tak jak jeszcze kilka lat temu biegać od TU do TU w których miało się ubezpieczenia i udowadniać na podstawie zaświadczeń o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia ile to się ma lub nie ma zniżek. Oszczędność czasu i wygoda dla klienta i TU jest tutaj bardzo duża.

10) Posiadanie innych produktów w danym TU

Ostatnia kwestia to promocje i inne produkty w danym TU, część firm chcąc bardziej docenić lojalnego klienta ,który wykupuje kolejne ubezpieczenie w tej samej firmie oferuje dodatkowe benefity i zniżki na polisę. Trzeba tutaj jednak zachować czujność, bo to że dostanę dodatkową zniżkę powiedzmy 50 zł w danym TU nie znaczy ,że na rynku nie znajdę polisy tańszej jeszcze o 100 zł lub więcej.

Skąd biorą się różnice w cenach polis

 

Biorąc pokrótce opisane w/w 10 punktów każde z TU występujących na rynku, stara się uatrakcyjnić swoją ofertę cenową i parametry wyliczeń. Różne okresy roku mają tutaj diametralne znaczenie, czasami akcja promocyjna jest skierowana na poprawę wyniku finansowego TU w danej linii biznesu. Nie ma jednej metody na określenie kto kiedy i dlaczego będzie mieć tańszą ubezpieczenie OC.  Warto sprawdzać co konkurencja ma do zaoferowania to w końcu wasze pieniądze a różnice na ten sam samochód w różnych TU mogą różnić się nawet o kilkaset złotych.

 

Czy warto szukać tańszej polisy OC ?

cena polisy OC

Sprawa jest prosta i oczywista jeżeli nie posiadasz w danym TU polisy OC połączonej z umową AC bądź innymi rozszerzeniami w postaci BLS opisane w jednym ze wcześniejszych wpisów,lepszego Assistance, ubezpieczenia opon bądź oferty mini casco, szukaj lepszej oferty cenowej OC.

Dlaczego tak piszę, po prostu z doświadczenia klienci patrzą generalnie TYLKO na cenę ,polisa chroni Ciebie w razie wyrządzenia szkody jednak to nie TY dostaniesz odszkodowanie z polisy tylko poszkodowany.

Dla nas właścicieli pojazdów najważniejsze jest mieć ważną polisę OC i to jest nasz obowiązek,żeby zapewnić ochronę dla siebie ale przede wszystkim dla osób ,które z naszej winy zostaną poszkodowane w wypadku bądź kolizji.

Podsumowanie

 

Co ma na celu ten wpis tak naprawdę uzmysłowienie wam, że cena finalna polisy zawiera w sobie bardzo dużo zmiennych i warunków, które mają znaczenia dla ostatecznej ceny polisy. Nie da się siedząc z rodziną i znajomymi mówić ja płacę za OC 500 zł a ty przepłacasz bo płacisz 670 zł, często jest tak że różnice w cenie wynikają właśnie z w/w punktów.

Reasumując porównujcie oferty TU to są wasze pieniądze, dowiecie się czy przepłacacie czy też macie najlepszą ofertę dzięki waszemu doradcy.

Pozdrawiam i do usłyszenia, napisania 🙂 ….