JAK SIĘ DOBRZE UBEZPIECZYĆ

Ubezpieczenia są dla Wszystkich

Z ilu polis mogę otrzymać odszkodowanie ?!

Ochrona majątku i zabezpieczenie rodziny powinny być standardem niestety nie są ale dzisiaj nie o tym.

 

Jakiś czas temu dostałem od was pytanie czy mogę dostać odszkodowanie z dwóch polis NNW Następstw Nieszczęśliwych Wypadków??  na to odpowiem w części odszkodowania z polis na życie ,zdrowie.

 

Spis treści:

 • Małe wprowadzenie
 • Odszkodowanie z polisy majątkowej
 • Odszkodowanie z polisy na życie, zdrowie, NNWgrafika

 

Małe wprowadzenie

 

Odszkodowanie  jest świadczeniem, jakie należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego (np. osoby fizycznej, osoby prawnej, Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność .Bądź z umowy ubezpieczenia ,którą zawarliśmy na własny rachunek czytaj odszkodowanie z własnej polisy wykupionej w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

 

Odszkodowanie z polisy majątkowej

 

Co do zasady jeżeli ubezpieczamy nasz majątek czytaj rzeczy mieszkanie dom samochód firmę sprzęt etc…

 

Zgodnie z Polskim prawem odszkodowanie majątkowe możemy otrzymać do wysokości poniesionych strat np. szkoda 10 000 zł to możemy otrzymać od ubezpieczyciela 10 000 zł chodzi o to ,że na ubezpieczeniu nie możemy się wzbogacić !!  

 

przykładowa sytuacja: klient ma dwie polisy majątkowe na to samo mieszkanie jedną w banku, a drugą wykupioną indywidualnie, może zgłosić szkodę do dwóch ubezpieczycieli ale oni i tak łącznie wypłacą 10 000 zł. Jeżeli skłamiemy i niezależnie zgłosimy szkodę u dwóch ubezpieczycieli nie informując ich o tym ,że mamy dwie polisy narażamy się na konsekwencje karne, wyłudzenie bądź próba wyłudzenia to już nie jest zabawne a konsekwencje realne.

 

Odszkodowanie z polisy na życie, zdrowie,NNW

 

W odróżnieniu od polis majątkowych, które wykluczają ewentualność wzbogacenia się na skutek wypłaty odszkodowania, polis ubezpieczenia na życie i zdrowie można mieć kilka, i za to samo zdarzenie pobierać gwarantowane kwoty od  każdej z nich.

reka

Klient / ubezpieczony ,może mieć tyle polis na życie i zdrowie na ile go stać i z każdej z nich otrzymać odszkodowanie.

 JEST TO OGROMNA RÓŻNICA W STOSUNKU DO POLIS MAJĄTKOWYCH

 

Przykład:   klient wysiadał ze swojego samochodu i złamał rękę przy wysiadaniu  jest to nieszczęśliwy wypadek i tak przykładowo z jakich polis może otrzymać odszkodowanie :

 

1) z polisy NNW, jeżeli ma wykupioną przy samochodzie

2) z polisy grupowego ubezpieczenia na życie, jeżeli maw zakresie opcje NNW i procentowy uszczerbek na zdrowiu

3) z polisy indywidualnej ,jeżeli ma tam opcję procentowego uszczerbku na zdrowiu z tytułu NNW

 

Istnieje wiele innych możliwości i polis, które mogą zawierać w sobie NNW, warto żebyście wiedzieli jakie macie ubezpieczenia znali ich zakres i  za co w ramach danego ubezpieczenia otrzymacie odszkodowanie.

 

Powyższy przykład jest odpowiedzią na pytanie z ilu polis NNW mogę otrzymać odszkodowanie z tylu ile mam wykupionych.

 

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem

O Autorze 

Zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami

9 komentarzy

 1. 2 października 2018 by odszkodowanie z polisy szkolnej i OC prawcy

  Witam,
  Mam pytanie w kwestii zgłoszeń szkody do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Dziecko uległo wypadkowi (zostało potrącone przez samochód) szkoda została zgłoszona w szkolnym ubezpieczeniu, wypłacono odszkodowanie do 2.500zł. Sprawca wypadku podał swoja polisę OC, okazało się, że firma ubezpieczeniowa z polisy szkolnej jak i sprawcy jest tą samą – ubezpieczyciel PZU. Czy te ubezpieczenia się nakładają, czyli jeśli dziecko miało opłacona polisę szkolną opłaconą przez rodzica i zostało wykorzystane w limicie max, to polisa sprawcy obejmuje tylko część niewypłaconą, czy również powinna obejmować uszczerbek na zdrowiu i poniesione wszystkie koszty leczenia.
  Monika

  • 2 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam,

   może Pani rościcić o odszkodowanie z polisy OC sprawcy to ,że dostała Pani odszkodowanie z innej umowy ubezpieczenia niezależnie jaka kwota została wypłacona nie pomniejsza ona Pani roszczenia z polisy sprawcy. Otrzymała Pani 2500 z polisy NNW powiedzmy ,że z OC sprawcy ubezpieczyciel wyceni szkodę na 10 000 złotych to taka kwota zostanie wypłacona Nie może ubezpieczycliel potrącić wcześniej wypłaconych 2500 z tytulu inne umowy nawet jeżeli jest zawarta w tym samym TU.

 2. 4 października 2018 by lucas

  Witam, dostałem odszkodowanie z polisy NW w wysokości 3 % trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tą samą szkodę zgłosiłem z ubezpieczenia indywidualnego i tutaj otrzymałem odszkodowanie w wysokości 1 %. Czy mogą być różne wysokości tego samego uszczerbku na zdrowiu. Czy należy odwołać się od zaniżonego odszkodowania (1 %) i żądania wyrównania do kwoty jak w pozostałem (czyli do 3 %)

  • 5 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Kążda polisa NNW może mieć różne tabele oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu jest to zgodne z prawem.Dlatego wysokość procentowego uszczerbku na zdrowiu może być różna w zależności od tabeli danego ubezpieczenia .Odwołać się można zawsze a nawet trzeba jednak najpierw sugeruje porposić TU o właściwą tabelę ,żeby można samemu zobaczyć jaki uszczerbek za dany wypadek może być przyznany.

   Pozdrawiam

 3. 5 października 2018 by nika

  Witam,
  moje dziecko złamało ząb i ma uszczerbek na zdrowiu. Mam dwa ubezpieczenia NNW (w szkole i w mojej grupówce pracowniczej). Roszczenie składam w obu Towarzystwach, a czy z Assistance mogę też skorzystać z obu? Jeden z ubezpieczycieli kazał podpisać klauzule, że nie będę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w innym zakładzie ubezpieczeń? Czy to zgodne z prawem?

  • 5 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam, na wstępie należy rozróżnić dwie kwestie.

   Pierwsza Nie może Pani tych samych rachunków za leczenie przedstawić u dwóch ubezpieczycieli jest to zgodne z prawem bo chodzi o kwestie ewentualnego bezpodstawnego wzbogacenia.Ubezpieczyciele mogą to zweryfikować bo operatorem świadczeń opiekuńczych assistance może być ta sama firma zewnętrzna np.Mondial Assistance dla dwóch różnych ubezpieczycieli
   Natomiast jeżeli w jednej polisie ma Pani np. limit 500 złotych i wydała Pani już te 500 zł to kolejne rachunki przesyła Pani do drugiego ubezpieczyciela gdzie ma Pani powiedzmy również limit 500 złotych. Takie rozwiązanie jest OK.

   Druga jeżeli chodzi o procentowy uszczerbek na zdrowiu z polisy NNW tu jak najbardzie można otrzymać odszkodowanie z tylu polis ile ma Pani wykupionych na ubezpieczonego poszkodowanego.

   Reasumując nie można dostać zwrotu w ramach ASSISTANCEnza tą samą wizytę u lekarza lub ten sam rachunek z apteki dwa razy. Natomiast odszkodowanie za procentowy uszczerbek dostajemy z każdej polisy NNW zgodnie z tabelą procentowego uszczerbku na zdrowiu.
   Pozdrawiam
   Pozdrawiam

 4. 17 października 2018 by Ja

  Witam. Czy mogę dostać dwa razy ubezpieczenie od PZU? Mam polisę z klubu sportowego i z zakładu pracy. Doznałem kontuzji ma meczu. Mam to opisane od lekarza i mam też badanie wykonane rezonansem magnetycznym.

  • 17 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam,
   Co do zasady jak najbardzej można ubiegać się o odszkodwanie z dwóch różnych polis Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nawet zawartych w tym samym TU. Jednak należy pamiętać ,że o ile polisa w klubie zakładam,że zawiera rozszerzenie o sporty uprawiane zawodowo bądź wyczynowo to polisa w pracy może zawierać wyłączenia na takie sporty. Proszę nic nie sprawdzać tylko złożyć dwa roszczenia z dwóch polis. Pozdrawiam

 5. 15 grudnia 2018 by Odszkodowanie

  Dzień dobry. Miałam kolizję z dzikami na drodze wojewódzkiej podczas polowania. Złożyłam wniosek o odszkodowanie do Zarządu Dróg oraz do Związku Łowieckiego. Zarządzu Dróg stwierdził, ze nie ponoszą odpowiedzialności i powinnam ubiegac sie o odszkodowanie od Zwiazku Łowieckiego, jednak po kilku dniach przyjechal rzeczoznawca aby wycenić szkodę. Wysłąlam dokumenty, czekam na decyje. Związek Łowiecki również stwierdził, że nie jest za to odpowiedzialny tylko Zarządca Drogi. Jednak po tygodniu od pisma przysłał rzeczoznwce. Muszę wypełnić dokumenty od drugiego towarzystwa ubezpieczeń. Czy mogę? W oświadczeniu jest zapis, że nie domagam się odszkodowania od drugiego ubezpiczyciela. Nie wiem co powinna w danej sytuacji zrobić i czy nie zostanę posądzona o wyłudzenie. Pozdrawiam

Odpowiedz