JAK SIĘ DOBRZE UBEZPIECZYĆ

Ubezpieczenia są dla Wszystkich

Z ilu polis mogę otrzymać odszkodowanie ?!

Ochrona majątku i zabezpieczenie rodziny powinny być standardem niestety nie są ale dzisiaj nie o tym.

 

Jakiś czas temu dostałem od was pytanie czy mogę dostać odszkodowanie z dwóch polis NNW Następstw Nieszczęśliwych Wypadków??  na to odpowiem w części odszkodowania z polis na życie ,zdrowie.

 

Spis treści:

 • Małe wprowadzenie
 • Odszkodowanie z polisy majątkowej
 • Odszkodowanie z polisy na życie, zdrowie, NNWgrafika

 

Małe wprowadzenie

 

Odszkodowanie  jest świadczeniem, jakie należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego (np. osoby fizycznej, osoby prawnej, Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność .Bądź z umowy ubezpieczenia ,którą zawarliśmy na własny rachunek czytaj odszkodowanie z własnej polisy wykupionej w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

 

Odszkodowanie z polisy majątkowej

 

Co do zasady jeżeli ubezpieczamy nasz majątek czytaj rzeczy mieszkanie dom samochód firmę sprzęt etc…

 

Zgodnie z Polskim prawem odszkodowanie majątkowe możemy otrzymać do wysokości poniesionych strat np. szkoda 10 000 zł to możemy otrzymać od ubezpieczyciela 10 000 zł chodzi o to ,że na ubezpieczeniu nie możemy się wzbogacić !!  

 

przykładowa sytuacja: klient ma dwie polisy majątkowe na to samo mieszkanie jedną w banku, a drugą wykupioną indywidualnie, może zgłosić szkodę do dwóch ubezpieczycieli ale oni i tak łącznie wypłacą 10 000 zł. Jeżeli skłamiemy i niezależnie zgłosimy szkodę u dwóch ubezpieczycieli nie informując ich o tym ,że mamy dwie polisy narażamy się na konsekwencje karne, wyłudzenie bądź próba wyłudzenia to już nie jest zabawne a konsekwencje realne.

 

Odszkodowanie z polisy na życie, zdrowie,NNW

 

W odróżnieniu od polis majątkowych, które wykluczają ewentualność wzbogacenia się na skutek wypłaty odszkodowania, polis ubezpieczenia na życie i zdrowie można mieć kilka, i za to samo zdarzenie pobierać gwarantowane kwoty od  każdej z nich.

reka

Klient / ubezpieczony ,może mieć tyle polis na życie i zdrowie na ile go stać i z każdej z nich otrzymać odszkodowanie.

 JEST TO OGROMNA RÓŻNICA W STOSUNKU DO POLIS MAJĄTKOWYCH

 

Przykład:   klient wysiadał ze swojego samochodu i złamał rękę przy wysiadaniu  jest to nieszczęśliwy wypadek i tak przykładowo z jakich polis może otrzymać odszkodowanie :

 

1) z polisy NNW, jeżeli ma wykupioną przy samochodzie

2) z polisy grupowego ubezpieczenia na życie, jeżeli maw zakresie opcje NNW i procentowy uszczerbek na zdrowiu

3) z polisy indywidualnej ,jeżeli ma tam opcję procentowego uszczerbku na zdrowiu z tytułu NNW

 

Istnieje wiele innych możliwości i polis, które mogą zawierać w sobie NNW, warto żebyście wiedzieli jakie macie ubezpieczenia znali ich zakres i  za co w ramach danego ubezpieczenia otrzymacie odszkodowanie.

 

Powyższy przykład jest odpowiedzią na pytanie z ilu polis NNW mogę otrzymać odszkodowanie z tylu ile mam wykupionych.

 

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem

O Autorze 

Zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami

28 komentarzy

 1. 2 października 2018 by odszkodowanie z polisy szkolnej i OC prawcy

  Witam,
  Mam pytanie w kwestii zgłoszeń szkody do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Dziecko uległo wypadkowi (zostało potrącone przez samochód) szkoda została zgłoszona w szkolnym ubezpieczeniu, wypłacono odszkodowanie do 2.500zł. Sprawca wypadku podał swoja polisę OC, okazało się, że firma ubezpieczeniowa z polisy szkolnej jak i sprawcy jest tą samą – ubezpieczyciel PZU. Czy te ubezpieczenia się nakładają, czyli jeśli dziecko miało opłacona polisę szkolną opłaconą przez rodzica i zostało wykorzystane w limicie max, to polisa sprawcy obejmuje tylko część niewypłaconą, czy również powinna obejmować uszczerbek na zdrowiu i poniesione wszystkie koszty leczenia.
  Monika

  • 2 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam,

   może Pani rościcić o odszkodowanie z polisy OC sprawcy to ,że dostała Pani odszkodowanie z innej umowy ubezpieczenia niezależnie jaka kwota została wypłacona nie pomniejsza ona Pani roszczenia z polisy sprawcy. Otrzymała Pani 2500 z polisy NNW powiedzmy ,że z OC sprawcy ubezpieczyciel wyceni szkodę na 10 000 złotych to taka kwota zostanie wypłacona Nie może ubezpieczycliel potrącić wcześniej wypłaconych 2500 z tytulu inne umowy nawet jeżeli jest zawarta w tym samym TU.

 2. 4 października 2018 by lucas

  Witam, dostałem odszkodowanie z polisy NW w wysokości 3 % trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tą samą szkodę zgłosiłem z ubezpieczenia indywidualnego i tutaj otrzymałem odszkodowanie w wysokości 1 %. Czy mogą być różne wysokości tego samego uszczerbku na zdrowiu. Czy należy odwołać się od zaniżonego odszkodowania (1 %) i żądania wyrównania do kwoty jak w pozostałem (czyli do 3 %)

  • 5 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Kążda polisa NNW może mieć różne tabele oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu jest to zgodne z prawem.Dlatego wysokość procentowego uszczerbku na zdrowiu może być różna w zależności od tabeli danego ubezpieczenia .Odwołać się można zawsze a nawet trzeba jednak najpierw sugeruje porposić TU o właściwą tabelę ,żeby można samemu zobaczyć jaki uszczerbek za dany wypadek może być przyznany.

   Pozdrawiam

 3. 5 października 2018 by nika

  Witam,
  moje dziecko złamało ząb i ma uszczerbek na zdrowiu. Mam dwa ubezpieczenia NNW (w szkole i w mojej grupówce pracowniczej). Roszczenie składam w obu Towarzystwach, a czy z Assistance mogę też skorzystać z obu? Jeden z ubezpieczycieli kazał podpisać klauzule, że nie będę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w innym zakładzie ubezpieczeń? Czy to zgodne z prawem?

  • 5 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam, na wstępie należy rozróżnić dwie kwestie.

   Pierwsza Nie może Pani tych samych rachunków za leczenie przedstawić u dwóch ubezpieczycieli jest to zgodne z prawem bo chodzi o kwestie ewentualnego bezpodstawnego wzbogacenia.Ubezpieczyciele mogą to zweryfikować bo operatorem świadczeń opiekuńczych assistance może być ta sama firma zewnętrzna np.Mondial Assistance dla dwóch różnych ubezpieczycieli
   Natomiast jeżeli w jednej polisie ma Pani np. limit 500 złotych i wydała Pani już te 500 zł to kolejne rachunki przesyła Pani do drugiego ubezpieczyciela gdzie ma Pani powiedzmy również limit 500 złotych. Takie rozwiązanie jest OK.

   Druga jeżeli chodzi o procentowy uszczerbek na zdrowiu z polisy NNW tu jak najbardzie można otrzymać odszkodowanie z tylu polis ile ma Pani wykupionych na ubezpieczonego poszkodowanego.

   Reasumując nie można dostać zwrotu w ramach ASSISTANCEnza tą samą wizytę u lekarza lub ten sam rachunek z apteki dwa razy. Natomiast odszkodowanie za procentowy uszczerbek dostajemy z każdej polisy NNW zgodnie z tabelą procentowego uszczerbku na zdrowiu.
   Pozdrawiam
   Pozdrawiam

 4. 17 października 2018 by Ja

  Witam. Czy mogę dostać dwa razy ubezpieczenie od PZU? Mam polisę z klubu sportowego i z zakładu pracy. Doznałem kontuzji ma meczu. Mam to opisane od lekarza i mam też badanie wykonane rezonansem magnetycznym.

  • 17 października 2018 by Łukasz Konieczny

   Witam,
   Co do zasady jak najbardzej można ubiegać się o odszkodwanie z dwóch różnych polis Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nawet zawartych w tym samym TU. Jednak należy pamiętać ,że o ile polisa w klubie zakładam,że zawiera rozszerzenie o sporty uprawiane zawodowo bądź wyczynowo to polisa w pracy może zawierać wyłączenia na takie sporty. Proszę nic nie sprawdzać tylko złożyć dwa roszczenia z dwóch polis. Pozdrawiam

 5. 15 grudnia 2018 by Odszkodowanie

  Dzień dobry. Miałam kolizję z dzikami na drodze wojewódzkiej podczas polowania. Złożyłam wniosek o odszkodowanie do Zarządu Dróg oraz do Związku Łowieckiego. Zarządzu Dróg stwierdził, ze nie ponoszą odpowiedzialności i powinnam ubiegac sie o odszkodowanie od Zwiazku Łowieckiego, jednak po kilku dniach przyjechal rzeczoznawca aby wycenić szkodę. Wysłąlam dokumenty, czekam na decyje. Związek Łowiecki również stwierdził, że nie jest za to odpowiedzialny tylko Zarządca Drogi. Jednak po tygodniu od pisma przysłał rzeczoznwce. Muszę wypełnić dokumenty od drugiego towarzystwa ubezpieczeń. Czy mogę? W oświadczeniu jest zapis, że nie domagam się odszkodowania od drugiego ubezpiczyciela. Nie wiem co powinna w danej sytuacji zrobić i czy nie zostanę posądzona o wyłudzenie. Pozdrawiam

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam pytanie dawne ale odpowiem może komuś z czytajacych się przyda,

   Jeżeli wystąpimy z roszczeniem do 2 lub więcej ubezpieczycieli poprostu poinformujcie o tym fakcie na druku odrecznie prosze napisać np. występuję z roszczeiem też do ubezpieczyciela dróg firmy np .UNIQA ,gdyż nie wiem kto jest odpowidzialny za zaistanałą szkodę . DRUKI zgloszenia są uniwersalne ale można na nich pisać

 6. 14 stycznia 2019 by Paweł J.

  Witam, mam pytanie. Mailem kolizje drogową. Stałem na światłach i samochód jadący za mną nie wyhamował, uderzył w tył mojego auta. Ze sprawcą kolizji spilsalismy oświadczenie po wypadkowe. Zgłosiłem sprawę do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy. Po wycenie przez rzeczoznawcę nie starczyło mi na naprawę mojego auta. Posiadam polisę AC czy mogę z niej skorzystać po moim otrzymania odszkodowania z polisy sprawcy?

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam,

   może Pan skrzystac z polis AC. Jedank roszczenie powinno byc wyrównane 1 do 1 z polisy OC spracy dodatkowo korzystając z polisy AC starci pan zniżki a co za tym idzie Pana polisy w kolejnych latach będa droższe. Jednak zaznaczam gdyby jakiś teoretyczny człowiek był poszkodowany np, w kolizji z OC sprawcy i otrzyma odszkodowanie na mieniu powiedzmy 5000 złotych a następnie tę samą szkodę zgłosi z AC to będzie to przestępstwo

 7. 2 kwietnia 2019 by Zmiana ubezpieczyciela

  Witam!Dostałam za operacje na żylaki z grupowego ubezpieczenia na życie Warta ale zmieniło nam się teraz na grupowe ubezpieczenie Hestia bez żadnej karencji.Czy mogę się starać o odszkodowanie za tą samą operację teraz w Hestii.

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam,

   Nie ma takiej możliwości gdyż mamy daty graniczne była Pani ubzpieczona w Warcie od daty do daty i zakładam ,że wypis ze szpitala mieści się w tych datach a nowy Ubezpieczyciel wszedł w ryzko powidzmy od 01.04.2019 a Pani zabieg miał miejsce przykładowo 02.03.2019 wieć nie ma możliwości uzyskac odszkodowania x 2 za to samo zdarzenie. Ewentualnie jeżeli po 01.04.2019 również miała Pani zabieg na żylaki to jak najbardziej może sie Pani starać o odszkodwanie.

 8. 4 lipca 2019 by Piotr

  Witam, Nieszczęśliwie wywróciłem się na rowerze jadąc drogą rowerową, która była nierówna i uszkodzona. W związku z tym miałem do szycia kolano. Ubezpieczony jestem od NNW i tutaj dostanę odszkodowanie. A czy od zarządcy drogi można się starać o odszkodowanie/zadośćuczynienie czy nie? Żądaja oświadczenia, że nie będę pobierał odszkodowania od nikogo innego?
  PZDR.

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam,

   w oświadczeniu jest istotne ,że nie będzie Pan pobierał odszkodowania za koszty poniesione w związku z wypadkiem np .koszty lekarza opatrunków ortez itp natomiast odszkodownie za doznany uszczerbe na zdrowiu może Pan otrzymać z kilku ubezpieczeń np z polisy NNW indywidualnej oraz z polisy NNW ubezpieczenie grupowe np w Pracy ale też z polisy zarządcy danego terenu o ile ponosi on winę za dane zdarzenie…

 9. 9 września 2019 by Gosia

  dziecko z domu dziecka złamało rękę mamy wypis z soru. My jako placówka występujemy z odszkodowaniem bo sytuacja miała miejsce u nas na naszym terenie. Mama chce kopie dokumentu bo chce złożyc ubezpieczycielowi to zdarzenie w celu otrzymania pieniędzy z tytułu uszczerbku? czy może zlożyc czy dostanie pieniądze ona i zarówno my?

  • 9 września 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam serdecznie,

   Mam mały problem ze zrozumieniem o jakie odszkodowanie i z jakiego tytułu chcecie Państwo wystąpić jako placówka o odszkodowanie, czy z polisy NNW dzieci którą wykupujecie czy też z polisy Odpowiedzialności Cywilnej placówki lub innej?? Natomiast jeżeli chodzi o mame poszkodowanego dziecka jeżeli ma ona wykupioną polisę na dziecko i jest w posiadaniu praw rodzicieliskich może ona wystąpić z roszczeniem z polisy NNW dziecka.

   Poproszę o więcej informacji ,żebym mógł udzielić prawidłowej odpowiedzi.

 10. 3 października 2019 by Sylwia

  Czy mogę otrzymać odszkodowanie i zwrot poniesionych kosztow z dwóch firm ubezpieczeniowych (mojej i osoby, która spowodowała wypadek). Wypadek polegał na tym, ze zostałam potracona na pasach i osoba, która to spowodowała stanęła przed sądem.

 11. 17 października 2019 by Hubert

  Dzień dobry,

  Posiadam ubezpieczenie NNW w dwóch zakładach ubezpieczeniowych.
  Po złożeniu wniosku o odszkodowanie w jednym zakładzie za uraz dostałem 5% uszczerbku, a w drugim 0%.
  Czy odwołując się od decyzji zakładu, który przyznał 0% mogę przesłać orzeczenie lekarskie z drugiego zakładu jako argument?

  Pozdrawiam.

  • 22 października 2019 by Łukasz Konieczny

   Witam, jak najbardziej jednak rózne umowy mogą mieć inne tabele uszczerbku na zdrowiu i może się jednoczśnie okazać ,że jeden ubezpieczyciel zpłaci za uszczerbek a inny nie .Prosze poprosić ubezpieczyciela o przesłanie tabeli procentowego uszczerbku na zdrowiu ,który dotyczy Pana polisy niech Pan to zrobiu w dwóch zakładach ubezpieczeń dla porównania.

 12. 3 listopada 2019 by Beata

  Witam, mam pytanie dotyczące odszkodowania za zalanie mojego mieszkania. Winnym jest Spółdzielnia mieszkaniowa, która przyznała się do winy. Zgłosiłam szkodę u swojego ubezpieczyciela i ubezpieczyciela spółdzielni. Czekam na wycenę z obu zgłoszeń, celem wybrania korzystniej wyceny.Nadmieniam, że nie mam zamiaru korzystać z dwóch odszkodowań. Od ubezpieczyciela Spółdzielni (sprawcy zdarzenia), otrzymałam odpowiedź odmowną z uzasadnieniem iż już uzyskałam odszkodowanie. Czy mam reklamować decyzję i domagać się wyceny szkody?
  Pozdrawiam.

 13. 11 listopada 2019 by Amadeusz

  Witam,
  W 2003 roku potracilem kobiete na pasach,która doznala szkod związanych z barkiem I noga.Prowadzac samochod nie miałem OC.Sprawa trafiła do sądu.Dostalem kare zapłacenia świadczenia w wysokosci około 40000 zlotych. I to tyle zadnej innej kary nie mialem.Splacilem wszystko w ratach w 2006roku. Teraz w roku 2019 dostałem nakaz zapłaty z UFG na kwotę 41000zl jako regres. Czy UFG ma prawo sciagac ze mnie świadczenie w kwocie 41000 zlotych jeśli roszczenie zostało juz zaspokojone w 2007 roku? A po drugie minęło 16 lat od zdarzenia więc sprawa uległa przedawnieniu. Czy po prostu jest to nadużycie z UFG? Proszę o poradę.

 14. 11 listopada 2019 by Piotrek

  Witam, W roku 2003 dostałem jedna karę sądową w wysokosci 40000zl za brak OC w związku z potraceniem kobiety na pasach. Wszystko splacilem. 2 tyg temu czyli 16 lat po tym zdarzeniu dostałem wezwanie do zaplaty 41000 zł przez UFG.Czy tą sprawą nie została przedawniona juz?przecież nie było żadnego wyroku pozbawienia wolnosci. A wogole roszczenie zostalo zaspokojone z chwilą spłaty przeze mnie 16 lat temu kwoty 40000 zł.Prosze o poradę dlaczego UFG wzywa mnie do zapłaty kwoty 41000.Czy to jest legalne?

 15. 28 listopada 2019 by Zbyszek

  Dzień dobry
  Mój syn doznał kontuzji podczas meczu sparingowego był ubezpieczony w dwóch firmach jedna ze szkoły droga z klubu ubezpieczenia grupowe podczas próby składania papierów do drogiej ubezpieczalni pan stwierdził że to jest raczej bez sensu bo prawdopodobnie odszkodowanie należy się tylko z jednej firmy czy to prawda
  Pozdrawiam

 16. 17 grudnia 2019 by szymon

  Witam miałem kolizje autem z psem z właścicielem psa spisałem oświadczenie szkodę zgłosiłem w jedno TU.Czy mogę wystąpić też w swoim TU o wypłatę odszkodowania za auto? Napiszę tylko że to dwa różne Towarzystwa ubezpieczeniowe.

 17. 8 stycznia 2020 by Lucyna

  Dzień dobry. W jaki sposób firmy ubezpieczeniowe weryfikują, czy za daną szkodę np. zalanie, zostało wypłacone odszkodowanie z innej polisy? Czy można uznać, że odszkodowanie wypłacone z dwóch polis np. oc sprawcy szkody i ubezpieczenie właściciela mieszkania sumują się, aby pokryć całą szkodę, oczywiście nie przewyższając wartości całego ubezpieczenia?

 18. 9 stycznia 2020 by Karolina

  Firma ubezpieczająca mieszkanie wypłaciła odszkodowanie za zalanie. Firma Wykonawcy mieszkania wyliczyła koszty kilka razy wyższe – wysokość poprzedniej wypłaty x5.Czy należy mi się ubezpieczenie z tej drugiej firmy? W jakiej wysokości?

Odpowiedz