Ogumienie samochodu a szkoda i wypłata odszkodowania…

Jak zapewne wszyscy wiecie albo i nie, w Polsce na dzień  30.10.2015 nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe i na letnie w zależności od pory roku.

 

Spis treści:opony

  • Małe wprowadzenie
  • Konsekwencje ubezpieczeniowe
  • Bezpieczeństwo nasze i najbliższych

 

 

Małe wprowadzenie

Tak jak już wspomniałem w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon czy to na zimowe czy na letnie, jednak to od nas zależy bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych.  Świadomość zaczyna się w punkcie w ,którym się znajdujemy lepiej zapobiegać sytuacjom tragicznym, niż z nimi żyć. Opony zimowe zimą a opony letnie latem nie są lekiem na całe zło, ale zastanówcie się sami . Przechodząc do meritum czy opony mają znaczenie kiedy będziemy uczestnikami kolizji lub gorzej wypadku.

 

P.S Kolizja- to tylko szkody materialne ! Wypadek – mamy tutaj rannych lub co gorzej ofiary .

 

Konsekwencje ubezpieczeniowe

 

Brak np. ogumienia zimowego w okresie jesienno – zimowym, może skutkować nieprzyjemnościami przy ewentualnej kolizji/wypadku ,której będziemy uczestnikami. Ubezpieczyciel ,może próbować udowodnić nam nasze przyczynienie się do zdarzenia drogowego i próbować obniżyć odszkodowanie stosując tzw udział własny w szkodzie inaczej przyczynienie się do zdarzenia,lub nawet go odmówić.

 

Sam mam w rodzinie osoby ,które nie uznają opon zimowych i słyszę jak miałem dużego FIATA cały rok jeździłem na tych samych oponach ,a ja się pytam ile wtedy było aut na drodze ? TERAZ każdy ma w domu samochód ,ba niekiedy nawet kilka i niekontrolowany poślizg może bardzo łatwo skończyć się obcierką i oby na tym tylko się skończyło…. czytaj mamy kolizję….

 

Bezpieczeństwo nasze i najbliższych

 

Pozostawiam to wam ,Ja opony zmieniam za  na zimowe na przełomie październik/listopad, a na letnie w okolicach marca. OCZYWIŚCIE nie zastąpi to zdrowego rozsądku na drodze, jednak sam wole mieć dodatkową pomoc w postaci OPON, zimowych bądź letnich w zależności od sezonu.

 

P.S. Dodam tylko ,że najlepszy ABS, ESP I inne elektroniczne dodatki nie będą dobrze działać bez odpowiedniego ogumienia na daną porę roku.

 

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem