Wypowiedzenie ubezpieczenia OC jak i kiedy to zrobić !?

 

 

Każdy pojazd mechaniczny ,wolnobieżny w tym samochód,motocykl motorower skuter oraz przyczepy i naczepy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ. Nabywając pojazd zarejestrowany w Polsce musimy w dniu jego nabycia posiadać ważną polisę OC zbywcy bądź w tym samym dniu wykupić polisę  ,absolutnie nie wolno poruszać się pojazdem bez ważnej polisy OC.

 

Spis treści:

 • KIEDY TO JA JAKO KLIENT ZAWARŁEM POLISĘ ROCZNĄ UBEZPIECZENIA OC
 • KIEDY KUPIŁEM AUTO Z WAŻNĄ POLISĄ OC ZBYWCY
 • Jak mogę dokonać wypowiedzenia ?
 • Możliwe sposoby wypowiedzenia OC.

KIEDY TO JA JAKO KLIENT ZAWARŁEM POLISĘ ROCZNĄ UBEZPIECZENIA OC

moja polisa oc

Jeżeli chcielibyście zmienić firmę ubezpieczeniową na inną, nie istotne z jakich powodów macie takie prawo, jednak należy pamiętać o prawidłowym dokonaniu wypowiedzenia obecnej polisy

 • przykład : klient zawarł polisę ubezpieczenia OC na samochód na okres od 28.07.2014 do 27.07.2015 jeżeli chce zmienić firmę ubezpieczeniową wypowiedzenie powinno wpłynąć do TU najpóźniej na jeden dzień przed ostatnim dniem ochrony obecnej polisy czyli 26.07.2015 . Więcej o możliwych sposobach prawidłowego dostarczenia wypowiedzenia w dalszej części wpisu.

 

Co się stanie ,kiedy skończyła mi się polisa i zapomniałem złożyć wypowiedzenie w prawidłowym terminie a ubezpieczyłem się już w innej firmie czy muszę płacić za dwie polisy ? Tak kiedyś było i był to powszechny problem tzw. podwójnych ubezpieczeń OC ale na chwilę obecną,nic straconego dzięki zmianom z dnia 11.02.2012, które zaszły w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych możemy zrezygnować  z drugiej polisy i zapłacić tylko za część drugiej .(unikamy podwójnego OC )

 

 • przykład : klient zawarł polisę ubezpieczenia OC w firmie XYZ na samochód na okres od 28.07.2014 do 27.07.2015 na 14 dni przed końcem polisy dostał od swojego ubezpieczyciela  XYZ propozycję odnowienia ubezpieczenia ze składka 700 zł,która wydaje mu się zbyt duża . Klient postanowił poszukać w innych firmach i znalazł propozycje z ceną 600 zł w firmie YYY i zawarł polisę na kolejny okres roczny czyli od 28.7.2015 do 27.07.2016 jednak przypomniał sobie 10.08.2015 ,że nie dostarczył wypowiedzenia umowy do swojego wcześniejszego ubezpieczyciela co teraz. Klient dostarcza prawidłowo wypowiedzenie 10.08.2015 do swojego wcześniejszego ubezpieczyciela XYZ wraz z kopią nowej polisy z firmy YYY.
 • następnie dochodzi do przeliczenia jak długo korzystałem z polisy firmy XYZ czyli od 28.07.2015 do 10.08.2015 daje nam to 14 dni i tak 700 zł:365 dni = 1,92 zł   1,92zł  x 14 dni = 26,88 zł tyle będę musiał zapłacić wcześniejszej firmie XYZ za to ,że zapomniałem u nich wypowiedzieć polisę. Kiedyś przed zmianom w przepisach musiałbym zapłacić w firmie YYY 600zł + firmie XYZ 700 zł co dawało łącznie 1300 zł więc jest różnica prawda ?

 

KIEDY KUPIŁEM AUTO Z WAŻNĄ POLISĄ OC ZBYWCY

zakup auta

Przed 11.02.2012  mieliśmy 30 dni na określenie się, czy chcemy współpracować z danym ubezpieczycielem i przepisać na siebie polisę OC zbywcy czy też zmienić firmę na inną.

Z dniem 11 lutego 2012 r. weszły w życie zmiany w przepisach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zmieniło to diametralnie sytuację ,na chwilę obecną kiedy kupujemy pojazd z ważną polisą OC zbywcy przejmujemy wszystkie prawa i obowiązki wynikające z polisy od razu tego samego dnia.

 

 • Przykład kupujemy auto 20.06.2015 z polisą zawartą na okres od 02.03.2015 do 01.03.2016 przejmujemy wszystkie prawa i obowiązki wynikające z polisy od razu tego samego dnia, a nie tak jak było przed 11.02.2012 ,gdzie mieliśmy 30 dni na określenie się czy chcemy współpracować z danym ubezpieczycielem czy zmienić firmę na inną.

Jedna  z najważniejszych zmian jaka zaszła 11.02.2012 roku to fakt ,że ubezpieczyciel nie przedłuża z automatu polisy OC zbywcy na kolejny okres ubezpieczenia, ubezpieczenie wygasa z ostatnim dniem ochrony wynikającym z polisy.Klient w tej sytuacji nie musi dostarczać wypowiedzenia do TU jednak klient  MUSI SAM  pamiętać ,żeby zawrzeć nową polisę na kolejny okres ubezpieczenia inaczej ,jeżeli zapomni to brak OC wiąże się z konsekwencjami finansowymi kary za brak OC,ale najgorsze jeżeli w okresie w ,którym ktoś zapomniałbyś o polisie i doszło by do szkody, wtedy odpowiadsz całym swoim majątkiem za wyrządzone szkody majątkowe i osobowe.

 

Jak mogę dokonać wypowiedzenia ??

 

Pracując 9 lat w ubezpieczeniach nie wyobrażam sobie innej formy takiego wypowiedzenia jak potwierdzonej za zgodność z oryginałem, gdyż wszystkie firmy gubią dokumenty w ten czy inny sposób.
Zastanówmy się czy warto wysłać coś email, faxem jeżeli można to dostarczyć fizycznie do każdego punktu oferującego ubezpieczenia danej firmy w, której chcemy wypowiedzieć umowę.
Nie chcę nikogo urazić ale jest to taka sama sytuacja jak spłacić kredyt i nie żądać potwierdzenia spłaty. Mam ubezpieczenie OC to jak zmieniam ubezpieczyciela to żądam potwierdzenia przyjęcia wypowiedzenia u obecnego ubezpieczyciela i kropka.

 

Możliwe sposoby wypowiedzenia OC

 • fizycznie za potwierdzeniem odbioru (prosimy o kopię dla nas )
 • listownie jednak tutaj trzeba pamiętać ,że tylko za pośrednictwem Pocztę Polską data nadania listu jest równoznaczna z datą doręczenia wypowiedzenia do TU .Tylko Poczta Polska ma takie uprzywilejowanie inni doręczyciele kurierzy, impost  nie mają takich uprawnień . Wysłane za ich pośrednictwem będzie równie skuteczne jak to wysłane Poczta Polską ale pod warunkiem ,że dotrze do TU na jeden dzień przed ostatnim dniem ochrony wynikającym z naszej polisy.
 • Na skrzynkę eamil TU z załączonym skanem wypowiedzenia ,gdyż musi tam być zawarty podpis właściciela polisy
 • Faxem za potwierdzeniem odbioru
 • telefonicznie bezpośrednio na infolinii danego TU  (zapisujemy sobie na kartce papieru dzień godzinę o której składaliśmy telefoniczna dyspozycję wypowiedzenia umowy oraz imie i nazwisko konsultanta ,który z nami rozmawia )

 

Reasumując zawsze należy pamiętać ,żeby mieć ważną polisę ubezpieczenia OC a jeżeli chcemy zmienić firmę i złożyć wypowiedzenie ,żeby trzymać się w/w sposobów a przede wszystkim terminów.

 

Proszę o wasze komentarze i pytania, chętnie odpowiem