Co zrobić i jak się zachować po kolizji/wypadku ?

Na dworze aura jest jaka jest ,ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, gdyż do kolizji i wypadków dochodzi codziennie przez okrągły rok.   Czy wiecie co robić po zdarzeniu drogowym jak się zachować i co zrobić ? Zapraszam do małego poradnika…

 

Spis treści:

stłuczka
1) Małe wprowadzenie

2) Kolizja/wypadek i co dalej

3) Określenie winy

4) Zapowiedź wpisu formy wypłaty odszkodowania

5) Podsumowanie

Małe wprowadzenie

 

Na wstępie wyjaśnijmy czym jest kolizja, a czym wypadek:

a) Kolizja to zdarzenie drogowe w wyniku ,którego doszło do uszkodzenia pojazdów ,rzeczy materialnych i stałych elementów krajobrazu np płoty słupy drzewa itp

b) Wypadek zawiera w sobie w/w jednak najistotniejsza różnica polega na tym ,że w wypadku zostało poszkodowane życie i zdrowie uczestników wypadku czyli mamy rannych i w najgorszym razie ofiary śmiertelne.

 

Kolizja/Wypadek i co dalej

 

Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie ma rannych osób i czy istnieje potrzeba wezwanie kartki pogotowia do któregokolwiek z uczestników zdarzenia drogowego. Jeżeli tą kwestie mamy za sobą należy sprawdzić czy z pojazdów nic nie cieknie np. paliwo, olej i inne płyny, jeżeli tak niezwłocznie wzywamy straż pożarną celem usunięcia zanieczyszczeń z drogi i zapobieżeniu ewentualnemu zapaleniu się pojazdu.

 

W/W kwestie są najistotniejsze dla zabezpieczenia naszego zdrowia i życia, na dalszy plan należy odłożyć uszkodzenia samochodu !!

Przejdźmy teraz do zdarzeń ,które są najczęstsze na naszych drogach czyli kolizji, oczywiście pamiętając o w/w. Kiedy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego najlepiej jest w bezpieczny sposób opuścić pojazd i dokonać dokumentacji fotograficznej naszego samochodu i samochodów innych uczestników kolizji z uwzględnieniem w jakiej części jezdni doszło do zdarzenia drogowego i jakie uszkodzenia odniosły wszystkie samochody biorące udział w kolizji.

 

Jakie zdjęcia zrobić :

zdjęcia samochodów biorących udział w kolizji 4 zdjęcia każdego samochodu z każdego narożnika po przekątnej

1) przód z prawym bokiem

2) tył z prawym bokiem

3) tył z lewym bokiem

4) przód z lewym bokiem

zdjęcia drogi i okolic:

1) zdjęcie położenia pojazdów bezpośrednio po kolizji

2) ewentualne zdjęcia znaków i sygnalizatorów świetlnych

 

Wszystko to ułatwi określenie winnego zdarzenia i otrzymanie finalnie odszkodowania z polisy sprawcy.Należy też pamiętać o tym ,że nasze samochody jeżeli doszło do niewielkiej kolizji czytaj np.pogięcie blach ,połamanie zderzaków, powinniśmy niezwłocznie usunąć z drogi ,żeby nie utrudniać innym kierowcom kontynuowania jazdy.

Określenie winy

 

Teraz kwestia ustalenia winnego kolizji, jeżeli mamy sytuację jasną czyli jest osoba ,która przyznaje się od razu do spowodowania kolizji możemy wypełnić tzw. oświadczenie sprawcy z dokładnym opisem zdarzenia i zaistniałych uszkodzeń oraz okoliczności w jakich doszło do kolizji.  np .zgodnie z załączonym wzorem oświadczenia ……

Oświadczenie jest lepsze dla sprawcy kolizji pod tym kontem,że nie będzie on płacił mandatu karnego za spowodowanie kolizji w miejscach zabudowanych to zazwyczaj 500 złotych. Oświadczenie dla poszkodowanego to skrócenie czasu spędzonego na miejscu zdarzenia , gdyż nie trzeba czekać na radiowóz czasem potrafi to trwać nawet kilka godzin.

Jednak zawsze należy pamiętać żeby z miejsca kolizji w trakcie spisywania oświadczenia zadzwonić do ubezpieczyciela sprawcy szkody i zweryfikować czy jego polisa jest aktualna i zapewnia odpowiedzialność !!

Natomiast w sytuacji spornej , kiedy nikt nie chce się przyznać do spowodowania kolizji bądź biorą w niej udział więcej niż dwa pojazdy należy wezwać policję na miejsce zdarzenia ,która wskaże winnego zaistniałej kolizji.

 Po kolizji mając już oświadczenie bądź notatkę Policji dzwonimy zgłosić roszczenia na infolinię TU sprawcy. Jeżeli potrzebujemy autolawety żeby odholować nasz samochód do warsztatu, TU sprawcy musi nam wysłać lawetę. Jednocześnie jeżeli potrzebujemy auta zastępczego na czas naprawy również mamy prawo domagać się podstawienia auta zastępczego.

 

Zapowiedź wpisu formy wypłaty odszkodowania

W kolejnym wpisie postaram się przybliżyć kwestię form wypłaty odszkodowania z polisy sprawcy gotówkową /kosztorysową oraz bezgotówkową. Opiszę też  proces od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania….

Podsumowanie

 

Mam nadzieje ,że nikt z was nie będzie musiał korzystać z mojego mini poradnika i pozostanie to tylko w waszej pamięci jako artykuł przybliżający zagadnienie kolizji ,wypadku oraz zachowania bezpośrednio po zdarzeniu drogowym .  Najważniejsze, uważajcie na siebie i innych uczestników ruchu, życie i zdrowie mamy jedno nie warto go tracić przez nieuwagę swoją bądź innych.