Ubezpieczenie turystyczne na wakacje i nie tylko !

turystka grafika 2Czy jadąc za granicę Polski wykupujesz ubezpieczenie?

 

Polisy turystyczne są przez większość ludzi traktowane jako zło konieczne bądź też niepotrzebny wydatek, jednak każdy kto choć raz był za granicą i musiał skorzystać z pomocy lekarskiej i za nią zapłacić to już zawsze wykupuje polisy turystyczne na kolejne wyjazdy. Czemu ? Bo koszty leczenia za granica RP to od 50 euro do XYZ euro …

Polak mądry po szkodzie można by powiedzieć ,jednak skoro czytasz ten wpis jesteś na najlepszej drodze do uniknięcia kłopotów na wyjeździe.

 

Spis treści:

 • SŁOWEM WSTĘPU
 • KOSZTY LECZENIA ZA GRANICĄ
 • ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA NA OSOBIE I NA RZECZY
 • UBEZPIECZENIE NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW
 • ZAPOWIEDZ KOLEJNYCH MOŻLIWYCH ROZSZERZEŃ W POLISIE TURYSTYCZNEJ
 • PODSUMOWANIA NA CO SZCZEGÓLNIE ZWRÓCIĆ UWAGĘ

 

SŁOWEM WSTĘPU…..

Słowem wstępu jadąc za granicę ważne ,żeby podać ubezpieczycielowi gdzie jedziemy czy będziemy uprawiali jakieś  sporty, niektóre wiążą się z większą ceną za polisę np. narty, skutery wodne wspinaczka skałkowa itp. Bardzo istotna kwestia to choroby jakie mamy ,gdyż choroby przewlekłe np. nadciśnienie tętnicze cukrzyca podnoszą cenę polisy ale zapewniają nam ochronę związaną z tymi chorobami. Stan błogosławiony czyli ciąża również trzeba o niej powiedzieć bo może się okazać ,że nie będziemy mogli wykupić polisy ,która zapewni nam leczenie w ramach ciąży za granicą

 

Co zawiera polisa i co może zawierać w swoim zakresie:

 • Podstawa to suma ubezpieczenia Kosztów LeczeniaKLA co nam daje KLA udzielenie pierwszej pomocy lekarskiej wizyta lekarza w hotelu, wypisanie recept ,transport medyczny, zabiegi operacje i hospitalizacja ubezpieczonego za granicą. Pokrycie wszelkich kosztów z naszym leczeniem.

Najważniejsze żeby nie wybierać niskich sum ubezpieczenia absolutne minimum to  60 000-80 000 zł ,gdyż nawet najprostszy zabieg może kosztować kilkanaście tysięcy złotych za granicą, wizyta lekarza w hotelu to zazwyczaj koszt około 100 euro za sama wizytę plus przepisane leki itd.

 • Rozszerzenie o Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków- NNW

Jest to umowa dodatkowa ,która umożliwia nam uzyskanie dodatkowego odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu np. złamania, skręcenia , zwichnięcia, jednak to odszkodowanie otrzymamy po powrocie do kraju i zakończonym leczeniu.

Przykład- za granicą złamałem nogę w ramach KLA została mi udzielona pomoc medyczna lekarz gips itp. , następnie po powrocie do kraju w ramach wybranej sumy ubezpieczenia NNW powiedzmy 10 000 zł zostanie nam przyznane odszkodowanie na podstawie tabeli procentowego uszczerbku na zdrowiu przyjmijmy ,że złamana noga to 5% uszczerbku na zdrowiu wtedy otrzymamy 5% z 10 000 zł czyli 500 złotych.

 • Rozszerzenie o Odpowiedzialność Cywilną na osobie i na rzeczy- OCO/OCR

Jest to umowa dodatkowa dająca nam ochronę w zdarzeniach losowych w której to my wyrządzimy komuś szkodę na zdrowiu lub na jego mieniu za granicą.

Przykład jadę na nartach w Austrii wjechałem w innego narciarza w wyniku uderzenia narciarz złamał rękę ponadto uszkodziliśmy jego narty. W wyniku zdarzenia żąda on, jego ubezpieczyciel bądź jego prawnik zadośćuczynienia i pokrycia poniesionych start i tutaj mogą się pojawić kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych jak nie euro gdyż w krajach starej Unii Europejskiej odszkodowania są przyznawane w bardzo dużych kwotach w przeciwieństwie do orzecznictwa sądów w Polsce choć to też już się zmienia.

Minimalne zalecane sumy ubezpieczenia to 100 000 zł na szkodzie osobowej 10 000 zł na szkodzie rzeczowej ,proszę mi wierzyć ,że ta umowa marginalnie podnosi koszt polisy o kilka kilkanaście złotych, dając nam relatywnie bardzo dużo.INNE  MOŻLIWE ROZSZERZENIA  DO POLISY TURYSTYCZNEJ BĘDĘ OPISYWAŁ W  KOLEJNYCH WPISACH …..
J

Takie jak: ubezpieczenie bagażu podróżnego , ubezpieczenie rezygnacji z imprezy turystycznej, ubezpieczenie rezygnacji z biletów lotniczych i inne

 

PODSUMOWANIE NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ PRZY WYBORZE UBEZPIECZYCIELA I ZAKRESU POLISY:

KOSZTY LECZENIA

Czy w polisie KLA jest zawarty jakikolwiek nasz udział w kosztach udzielenia nam pomocy medycznej możliwe warianty: nasza suma ubezpieczenia 60 000 zł

 1. Ubezpieczyciel odpowiada za zdarzenia powyżej minimalnie określonej kwoty powiedzmy 500 zł przykład: wizyta lekarza rachunek 150 zł jesteśmy w przedziale poniżej 500 zł i musimy to pokryć z własnej kieszeni polisa nie zadziała. W innej sytuacji gdzie wizyta +transport medyczny i hospitalizacja kosztuje  10 000 zł ubezpieczyciel pokryje wszystko od 1złotówki. Jest tutaj ustalona tzw. Franszyza Integralna ,która znaczy tyle, że ubezpieczenie powyżej określonego progu tutaj 500 zł jest wypłacane w całości, poniżej nie jest wypłacane wcale.
 2. Najlepsze rozwiązanie na rynku to brak żadnych progów cokolwiek się dzieje z naszym zdrowiem za granicą ,dzwonimy i mamy pokryte wszystko niezależnie od kwoty ,tutaj nieskromnie polecę Allianz z opcją zniesionych udziałów własnych w KLA. W razie pytań jaksiedobrzeubezpieczyc@gmail.com
 3. Ostatnia najgorsza moim zdanie możliwość to polisa w której niezależnie od kwoty wypłaconego świadczenia przewiduje się ,że klient musi zapłacić 50 euro bądź 100 euro przy każdym zdarzeniu tzw. udziału własnego.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA

Czy w polisie OCO/OCR jest zawarty jakikolwiek nasz udział w kosztach wypłacenia odszkodowania

Zazwyczaj przy Odpowiedzialności Cywilnej na Osobie czyli na wyrządzonej komuś szkodzie na jego zdrowiu nie ma udziału własnego klienta jednak warto o to dopytać u swojego ubezpieczyciela  bo można się rozczarować

 

Natomiast przy Odpowiedzialności Cywilnej na Rzeczy  praktyka rynkowa pokazuje, że udział klienta jest  to zazwyczaj kwota 600-800 złotych  np. wybiłem nieumyślnie szybę w restauracji koszt wstawienia nowej wraz z usługą wstawienia 1500 zł moja polisa przewiduje udział własny w wysokości 600 zł  ubezpieczyciel pokryje 1500 -600 = 900 zł pozostałe 600 złotych musimy wyłożyć sami.
koło
Do następnego artykułu a tam między innymi:

INNE  MOŻLIWE ROZSZERZENIA  DO POLISY TURYSTYCZNEJ     takie jak: ubezpieczenie bagażu podróżnego , ubezpieczenie rezygnacji z imprezy turystycznej, ubezpieczenie rezygnacji z biletów lotniczych…..